2011. március 30.
Helyismereti Gyűjtemény avatójára gyűltünk össze 2011. március 30-án Vácon, a váci
Katona Lajos Városi Könyvtár és az
PEMEKSZ közös rendezvényén.
Öröm látni, hogy a válság és a gazdasági megszorítások ellenére – mely szakmánkat is érzékenyen érinti – vannak olyan könyvtárak, ahol nagyléptékű fejlesztésekre is lehetőség nyílik.
Az avatást megelőzően szakmai tanácskozáson vettünk részt impozáns környezetben, a
Váci Székesegyházi Kincstár és Egyházmegyei Gyűjtemény dísztermében. A tanácskozás témája az avatáshoz kapcsolódóan – a pest megyei helyismereti tevékenység volt. A megye könyvtárosain kívül sokan voltak még jelen a város intézményei és egyesületei képviseletében valamint több, a téma iránt érdeklődő magányszemély is eljött.
A köszöntők után
dr. Bényei Miklós ny. egyetemi docens előadását hallgathattuk meg. Tanár Úr előadásában azt a kérdést járta körül, hogy miben is áll a helyismereti munka időszerűsége, miért nő még mindig az igény, globalizált világunkban hol van a helyük és mi a szerepük a lokális információknak és ebben a munkában hogyan tudjuk használni az informatika esz-közeit.
A következő előadó
Mándli Gyula, a váci könyvtár igazgatója volt, aki a Pest megyében folyó helyismereti munkát mutatta be. Felelevenítette a kezdeteket, beszélt a Pest Megyei Honismereti Egyesület és a Helyismereti Könyvtárosok Szervezetének létrejöttéről, valamint a két egyesület tevékenységéről, melyben a kezdetektől fogva aktívan részt vesz.
Bazsóné Megyes Klára az érdi könyvtár igazgatója könyvtára helyismereti munkájáról számolt be. Érd ebből a szempontból sajátos helyzetben van, fiatal város, kevés írásos dokumentummal. Az igazgatónő elmondta, hogy tudatos helyismereti tevékenységet csak a 90-es évektől végeznek, valamint hangsúlyozta továbbá az intézmények közötti együttműködés fontosságát.
A gödöllői kollégák egyéb elfoglaltságuk miatt sajnos nem tudtak részt venni a tanácskozáson, így a helytörténeti munkájukat bemutató előadásukat
Ignéczi Lilla, a váci könyvtár igazgató-helyettesének tolmácsolásában hallgathattuk meg. Gödöllőnek színes és gazdag múltja van,ennek megfelelően helyismereti munkájuk is szerteágazó és széleskörű.
A hozzászólások után
Pálos Frigyes prépost, a gyűjtemény igazgatója bemutatta a
Váci Székesegyházi Kincstár és Egyházmegyei Gyűjteményt, de előadásában egy-egy mondattal az elhangzottakra is reagált. Bennem megmaradt egy fontos gondolata, mely szerint valóban kell digitalizálni, de meg kell becsülnünk azt is, amit még lehet digitalizálni.
A nap ezután a városi könyvtár Helyismereti Gyűjteményének avatásával folytatódott, ahol
Bényei Miklós Tanár Úr és
Fördős Attila polgármester tartott megnyitó beszédet.
Nagy örömünkre az avatást követő fogadáson a könyvtár munkatársai újfent bebizonyították, hogy a vendéglátásban is jeleskednek.
Jó hangulatú, pozitív kicsengésű napot tudhatunk magunk mögött, megmutatva, hogy a bajok és problémák ellenére is büszkék lehetünk munkánkra, eredményeinkre.